02188886450
pageRank چیست ؟

pageRank چیست ؟

Pagerank به معنای رتبه صفحه است و در اصل امتیازی است که گوگل برای هر صفحه وب قائل میشود . برای دیدن رتبه صفحات یک سایت میتوانید تولبار گوگل را دانلود و روی IE خود نصب کنید تا به محض ورود به هر...
ادامه مطلب
Alexa چیست؟

Alexa چیست؟

آیا تا به حال به بررسی آماری وب سایت خود پرداخته اید؟ پرداختن به این مساله مهم یکی ازحیاتی ترین مسائل مدیریت و انتخاب استراتژی مناسب در جهت بهبود عملکرد سایت شماست و با استفاده دقیق از ابزارهای...
ادامه مطلب

آموزش گوگل آنالایتیک Audience

Audience

مخاطبین ما چه کسانی هستند

در بخش مخاطبان، شما می‌توانید در مورد کاربران خود و ویژگی‌های آنها اطلاعات کسب کنید. این بخش دارای صفحات مختلفی است که هر چه در مورد کاربران خود بخواهید بدانید را به شما خواهند گفت.

Overview

خلاصه ای از اطلاعات مربوط به بخش Audienc را نمایش می دهد

Active Users

یوزرهای فعال در بازه های زمانی متفاوت را مشخص میکند.

Demographics

همانطور که از اسم آن مشخص هست گزارشی در مورد بازدید کنندگان از جمله رده های سنی ، جنسیت و علاقه مندی های بازدید کننده سایت شما را نمایش میدهد.

Interests

این بخش اطلاعاتی درباره علاقه مندی های بازدید کنندگان را به شما ارائه می دهد.

Geo

در این بخش اطلاعات دقیقتری در مورد بازدید کننده سایت خود کسب میکنید. اطلاعات مکان جغرافیایی بازدید کننده زبان سیستم را بدست می آورید

Behavior: رفتار کاربر شامل New Visitor و Returning Visitor است

Technology: در این بخش گوگل آنالیز اطلاعات دقیق تری از کاربران سایت شما به شما میدهد، اطلاعاتی مثل نوع سیستم عامل و همچنین مرور گر مورد استفاده کاربر و همچنین نوع شبکه اینترنتی که استفاده میکنند

Mobile: در این قسمت نوع دستگاه های ورودی به سایت شما مشخص میشود ( کامپیوتر، موبایل و تبلت ) و همچنین نشان میدهد که هر دستگاه چه میزان ورو.

User Flow: در این بخش به صورت کاملا زیبا و ملموس گوگل آنالیز به شما میگوید که کاربران سایت شما پس از ورود به چه صفحاتی رفتند و از از کدام صفحه خارج شدند .

Over view

اولین قسمت Overview گراف زیر میباشد:

 

Image

 

که با بردن موس بر روی این گراف آمار بازدیدکنندگان وبسایتتان به صورت روزانه به شما نشان داده میشود که شما میتوانید حالت نمایش نمودار را از روزانه به ساعت، هفته و ماه هم تغییر دهید.

توضیحات قسمت:

Sessions: بازدیدکنندگان فعال. وقتی کاربر بر روی لینک های داخل سایت شما کلیک کند و یا چیزی را دانلود کند یک سیشن ایجاد میشود. اگر کاربر بعد از 30 دقیقه هیچ کاری در سایت شما انجام ندهد اون سیشن بسته شده و اگرمجدد شروع به فعالیت کند مجدد سیشن جدید برایش ایجاد میشود .

% New Sessions: : برآورد تقریبی از بازدیدکنندگان جدید (کسانی که برای اولین بار از سایت شما بازدید داشته اند)

Avg. Session Duration: میانگین زمانی که بازدیدکنندگان در سایت شما سپری میکنند. این گزینه خوبی برای ارزیابی سایتتان است؛ اگر این عدد بالا باشد یعنی بازدیدکنندگان علاقه زیادی به سایت شما دارند و سایت شما جذاب هست .

Bounce Rate: یکی دیگر از گزینه های خوب برای آنالیز سایت شما Bounce Rate است هر چه عدد مقابل Bounce Rate در گوگل آنالیز بیشتر باشد یعنی کاربران سایت شما را دوست ندارند!

Pages / Session: میانگین صفحاتی که در طول یک Session نمایش داده شده.

Pageviews: تعداد کل صفحات نمایش داده شده.

Users: تعداد کاربرانی که وارد سایت فعال هستند

در نمودار دایره ای :

New visitor: بازدیدکنندگان جدیدی که برای اولین بار وارد سایت شما شدند

Returning visitor: بازدیدکنندگانی که مجددا وارد سایت شما شده اند

قسمت پایانی Overview هم خلاصه ای از وضعیت جغرافیایی ،سیستم عامل بازدیدکننده ، همچنین تکنولوژی و... می باشد
Demographics

Language: زبان سیستم افرادی که به سایت شما آمدن را نشان می دهد
Country: کاربران از چه کشورهای به سایت شما وارد شدند
City: کاربران در چه شهری بودن و سایت شما رو مشاهده کردند
System

Browser: Browser کاربرانی که سایت شما را دیدن مشخص کند به عنوان مثال هر مرورگری که Session آن بیشتر باشد می توان روی آن وقت بیشتری گذاشت
Operating System: نشان دهنده این است که کاربران از چه سیستم عامل هایی استفاده می کنند
Service Provider: ISP کاربران را نشان می دهد
Mobile

Operating System: OS موبایل
Service Provider: سرویس های موبایل
Screen Resolution: در ریسپانسیو اهمیت بسیاری دارد

 

Image

 

Demographics یا جمعیت شناختی
در این بخش شما می‌توانید در رابطه با سن و جنسیت کاربران خود بخوانید. شاید پیش خودتان فکر کنید که گوگل چگونه این آمار را بدست می‌آورد و چقدردقیق هستند؟

اول بگذارید به شما در مورد دقت آنها اطمینان دهیم. این آمار در آزمایشی مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند. و اما نحوۀ جمع‌آوری آنها. گوگل نه تنها از حساب کاربری شما اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند، بلکه با استفاده از کوکی‌های خود تمام سایت‌های مورد بازدید شما را نیز شناسایی می‌کند و بدین ترتیب سن، جنسیت و سایر اطلاعات شما را مشخص می کند.

 

Image

 

به عنوان مثال در نمودار بالا بین رنج سنی 34-25 سال بیشترین تعداد بازدیدکننده را دارد که 54% آنها کاربران جدید هستند به عبارتی 542 نفر آنها کاربر جدید هستند. 28% آنها کاربرانی هستند که بدون دیدن صفحه دوم از سایت شما خارج شدند و میانگین زمانی که در سایت شما بودند 4 دقیقه بوده است. 

 
Interests
در این بخش می توانید در مورد علایق کاربران خود بخوانید و با توجه به اینکه اکثریت کاربران شما به چه چیزهایی علاقه دارند، تغییراتی را در وب‌سایت خود اعمال کنید. در بخش قبل توضیح دادیم که گوگل این اطلاعات را چگونه به دست می‌آورد.

 

Image

 

Geo یا اطلاعات جغرافیایی
در این بخش شما در مورد مکان و زبان کاربران خود اطلاعات کسب خواهید کرد.

 

Image

 

Behavior
این بخش شامل سه قسمت است. در بخش اول (New vs Returning) می توانید رفتار کاربران جدید را با کاربران قدیمی خود مقایسه کنید. در بخش دوم (Frequency Recency) می توانید ببینید که کاربران قدیمی چقدر ممکن است که دوباره به وب سایت شما سر بزنند و از آخرین بازدید آنها چند روز گذشته است. در بخش آخر (Engagement) نیز می توانید میزان درگیر شدن کاربران با وب سایت خود و زمانی که در آن گذرانده اند را مشاهده کنید.

 

Image

 

Technology
در این بخش می توانید در مورد مرورگر، سیستم عامل و شرکت ارائه دهنده اینترنت کاربر بخوانید

 

Image

 

Mobile
در این بخش می توانید تعداد کاربران کامپیوتر، گوشی و تبلت را با هم مقایسه کنید و ببینید که کاربران گوشی و تبلت شما از چه دستگاهی استفاده می‌کنند.

 

Image

 

بخش نهایی این قسمت نیز به بررسی مسیرهای حرکت کاربران شما می پردازد. در این قسمت شما می بینید که کاربران چه مسیرهایی را در وب سایت شما طی کردهاند به عبارتی User Flow نوعی نقشه ی راه از کاربرانی می باشد که وارد وب سایت شما شده اند و مسیر های مختلفی را در سایت شما طی کرده اند. با استفاده از نمودار های موجود در این بخش می توانید متوجه شوید بیشتر کاربران شما چه مسیر هایی را بیشتر طی کرده اند و چه مسیر هایی را بدون ادامه دادن رها کرده اند

 

نموداری که مشاهده می کنید به صورت پیشفرض بر اساس Country یا کشور نمایش داده می شود. که بعدا نحوه ی تغییر نمایش بر اساس سایر مقادیر نیز توضیح داده خواهد شد .

 

Image

 

با کلیک بر روی یکی از مسیر ها می توانید به صورت دقیق تر بررسی نمایید که کاربران از این مسیر به کدام مسیر ها یا صفحات دیگر سایت شما و در نهایت به کجا رسیده اند.در این نمودار ها قسمت های قرمز رنگ Drop-offs کاربران یا رها کردن صفحات توسط کاربران می باشد که با نگه داشتن ماوس بر روی هرکدام از بخش ها می توانید اطلاعات دقیق را مشاهده نمایید و قسمت های سبز رنگ میزان Through Traffic مخاطبان یا ترافیک منتقل شده می باشد. برای مثال اگر کاربران ما از صفحه ی اصلی به صفحه ی میزبانی وب و از آن به صفحه ی میزبانی وب اروپا رفته اند و Drop-offs کمی داشته اند بدین منظور می باشد که این صفحه ی منتخب کاربران بوده و می توانیم حتی برای راحتی کاربران این چند قدم را به یک قدم تبدیل کرده و در قسمت نویگیشن سایت خود به صورت مستقیم میزبانی وب اروپا را اضافه کنیم. این مورد به افزایش Use Ability سایت افزوده و مسیر رسیدن به خواسته های کاربران را تسهیل می بخشد.

همانطور که قبلا گفته شد، این نمودار ها بر اساس کشور نمایش داده می شوند و در صورتیکه بخواهید با پارامتر های دیگری برای مثال Browser نمایش داده شود ، بر روی لیست کشویی مشخص شده، کلیک نمایید تا گزینه ها ی دیگر نمایان شوند، سپس در Search bar واژه ی مورد نظر، فرضاً Browser را تایپ کنید تا گزینه ی آن قابل نمایش شود و آن را انتخاب نمایید. کمی زمان نیاز است تا نمودار ها بر اساس گزینه ی جدید تنظیم و نمایش داده شوند .

بیشتر
858 بازدید