02188886450

تبدیل سرنخ ها (لید) به مشتری

جذب مشتری حرف اول را در تمام کسب و کار ها می زند و یاد گرفتن روش ‌های جذب مشتری از الزامات بخش بازاریابی همه کسب و کارها است. لید (Lead) از اصطلاحات و مفاهیم اصلی حوزه‌ی بازاریابی (و قاعدتاً دیجیتال مارکتینگ)، مدیریت ارتباط با مشتری و جذب مخاطب است. این اصطلاح را به سرنخ نیز ترجمه می ‌کنند. همانطور که از ترجمه‌ این اصطلاح بر می ‌آید، یعنی چیزی که اگر آنرا دنبال کنیم می ‌توانیم به مقصود مورد نظرمان برسیم. مقصود موردنظر در حوزه بازاریابی، تبدیل افراد به مشتری و فروش محصول یا خدمات به او است. 
لید در واقع به افراد و سازمان‌ هایی گفته می‌ شود که درباره‌ محصول ما کنجکاو شده ‌اند و به ‌نوعی می ‌خواهند بیشتر با آن آشنا شوند. بروز این اشتیاق نسبت به محصول می ‌تواند به شکل‌ های مختلفی باشد، مثلاً به سایت ما سر زده باشند، ایمیل‌ شان را در سرویس‌ مان ثبت کرده باشند یا ما را در شبکه‌ های اجتماعی دنبال کرده باشند. اینها کسانی هستند که اگر سراغ‌ شان برویم، ممکن است بتوانیم آنها را تبدیل به مشتری کنیم. در این مقاله می خواهیم در مورد تبدیل سرنخ ها (لید) به مشتری صحبت کنیم. در ادامه به فرآیند تولید لید خواهیم پرداخت.

 

مخاطب خود را شناسایی کنید


در اولین مرحله از تبدیل سرنخ ها (لید) به مشتری باید مخاطب خود را شناسایی کنید. وقتی خودتان را شناختید و فهمیدید که دقیقاً چه می‌ خواهید، نوبت شناخت مخاطب‌ است. برای اینکه بتوانید سرنخ ایجاد کنید و آنها را به ‌سمت خرید سوق دهید، باید شناخت و درک روشنی از پرسونا و مخاطب هدف خود داشته باشید. داشتن اطلاعات کافی درباره سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، نیاز‌ها، اهداف و خواسته ‌ها، چالش‌ ها و موانع سر راه مشتری و در یک کلام شناخت پرسونا، دو فایده برای شما دارد: وقت و هزینه خود را برای جذب افرادی صرف می ‌کنید که احتمال جذب و به‌ دنبال آن، خرید زیاد است. در انتخاب استراتژی ‌های بازاریابی و کانال ‌های ارتباطی برای جذب لید، تصمیم ‌گیری راحت ‌تر می ‌شود.

 

نقاط درد مخاطبان را شناسایی کنید

 

در مرحله بعد برای تبدیل سرنخ ها (لید) به مشتری باید نقاط درد مخاطبان  را شناسایی کنید. یافتن و حل نقاط درد مشتری راهی عالی برای جدا شدن از رقابت و نشان دادن اهمیت دادن به مشتریان است. وقتی نوبت به نقاط درد می ‌رسد، ۳ قسمت برای تمرکز وجود دارد. - یافتن نقطه درد مشتری خود، - کسب اعتماد آنها، - حل نقطه درد برای آنها. با شناسایی و حل نقاط درد مشتری، تجربه بهتری از کار با مشتریان را ارائه می ‌دهید و این مهم از اولویت‌ های اصلی مشاغل سال ۲۰۲۰ است. به بیان ساده، نقاط درد مشتری مسئله خاصی است که مشتریان یا مشتریان احتمالی مشاغل شما در بازار تجربه می ‌کنند. آنها اساساً مشکلاتی هستند که مشتری ممکن است در طول زمان برخورد خود با محصولات تجربه کند.

 

راهکار ارائه کنید

 

در آخرین مرحله باید راهکار ارائه کنید. در این مرحله شما و تیم خود، راه حل‌ هایی کاربردی برای بهبود فرآیند خرید را مورد بررسی قرار می‌ دهید، تا مشتریان با مشکلات کمتری رو به رو شوند و احساس راحتی بیشتری در خرید محصولات یا خدمات شما داشته باشند.
در این مقاله در مورد تبدیل سرنخ ها (لید) به مشتری مطالبی را بیان نموده و نکاتی را پیرامون آن ارائه دادیم. اشاره کردیم که برای انجام این کار باید مراحلی را طی کنید. در مرحله اول باید مخاطب خود را شناسایی کرده و بر اساس این شناخت نسبت به آشنایی او از خدمات شما، اقدام کنید. در مرحله دوم باید نقاط درد مخاطب را شناسایی کرده و سعی کنید تمام نیاز های او را بشناسید. در مرحله آخر نیز برای رفع نیازهای او راهکار مناسب را ارائه دهید. 
 

بیشتر

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
126 بازدید