02188886450

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ ترین روش ‌های ارتباطی و تبلیغاتی برای مخاطبان هدف است که به ویژه برای ارتباطات کاری و تبلیغاتی اثربخشی زیادی دارد. به همین دلیل است که صندوق دریافتی ایمیل یا حتی قسمت هرزنامه ‌های (spam) ما پر از ایمیل ‌های مختلف تبلیغاتی است. اما این روزها بسیاری از شرکت ‌ها تلاش می‌ کنند تا به صورت هدفمند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند تا نرخ تبدیل بیشتری داشته باشند. از سوی دیگر لزوما تمام روش ‌های تبلیغاتی نیازمند هزینه هنگفت نیست و با استفاده از ابزارهای کارآمدی چون ایمیل، محتوای جذاب، پیشنهادات ویژه و یک فراخوانی مناسب می ‌توان مشتریان زیادی جذب کرد.


با اینکه ابزارهای تبلیغاتی مختلف در فضای آنلاین فراگیر شده ‌اند، اما هنوز هم خیلی ‌ها به بازاریابی با ایمیل باور دارند و معتقدند اگر بتوان به درستی از آن استفاده کرد، می ‌توان نتایج خوبی گرفت. بسیاری از ما، بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) و تبلیغات ایمیلی (Email Advertising) را به صورت مترادف به کار می ‌بریم. اما بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، بسیار گسترده‌ تر از تبلیغات ایمیلی است. در تبلیغات ایمیلی، شما یک پیام تبلیغاتی مشخص دارید و می ‌خواهید آن را از طریق ایمیل، برای افراد زیادی ارسال کنید. در چنین شرایطی، حتی ممکن است اصول اخلاقی را زیر پا بگذارید و با خرید یک بانک ایمیل، این کار را انجام دهید. اما وقتی از بازاریابی ایمیلی حرف می ‌زنیم، منظورمان ارتباط بلندمدت و دوسویه با مشتریان بالقوه و بالفعل است. این ارتباط، با مجوز مشتری آغاز شده و با رضایت او ادامه پیدا می‌ کند. ضمن این‌که پیام ‌هایی هم که رد و بدل می ‌شوند، فراتر از پیام‌ های تبلیغاتی هستند.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟

 

حال سوال اینجا است که ایمیل مارکتینگ چیست؟ با ذکر چند مثال توضیح خواهیم داد. به عنوان مثال می توان ارسال ایمیل اطلاع ‌رسانی تخفیف‌ ها یا محصولات جدید را بیان کرد. همچنین فرستادن خبرنامه مقالات یا هر نوع محتوای جدید، گرفتن نظر مشتری درباره محصول یا خدمات، یادآوری خریدهای تکمیل نشده، تبریک تولد یا هر نوع سالگرد، ارسال فاکتور خرید و ... که با تمام این ایمیل ‌هایی که می ‌فرستیم سعی می ‌کنیم مشتری یا مخاطب جدید به دست آوریم و مشتری‌ های فعلی را حفط کنیم. معمولاً ایمیل ‌هایی که می‌ فرستیم را به دو دسته تقسیم می ‌کنند:
ایمیل‌های مارکتینگ،

 

ایمیل‌های تراکنش یا معاملاتی


بهترین نمونه‌‌ ایمیل ‌های مارکتینگ خبرنامه است. خبرنامه ‌هایی که در آن محتوای جدید سایت مثل مقالات، ویدیو و ... را معرفی می ‌کنیم و یا ایمیل ‌هایی که در آن محصول جدید را معرفی می‌ کنیم. انواع‌ ایمیل ‌های تراکنش هم زیاد است. ایمیل ‌های یادآوری رمز عبور، فاکتور خرید، جواب پشتیبانی به تیکت و ... همه ایمیل‌ های تراکنش حساب می ‌شوند. این گروه ایمیل ‌ها معمولاً به صورت خودکار ارسال می ‌شوند.

 

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

 

اجازه دهید در مورد تاریخچه ایمیل مارکتینگ مطالبی را عنوان کنیم. در سال ۱۹۷۸، گری توئرک (Gary Thuerk) از شرکت Digital Equipment Corporation به جای این که برای هر مشتری یک ایمیل‌ آماده و ارسال کند، متنی نوشت و آن را همزمان برای حدود ۴۰۰ مشتری فرستاد. این کار اولین حرکت ایمیل مارکتینگ در دنیا یا به عبارتی اولین اسپم کردن با ایمیل بود. همین کار باعث شد گری توئرک به عنوان پدر اسپم در دنیا شناخته شود. البته خودش می ‌‌گوید "من پدر ایمیل مارکتینگ هستم نه اسپم". جالب است بدانید بازاریابی با نامه قبل از آن هم وجود داشت. 
در این مقاله در مورد ایمیل مارکتینگ و اینکه چه نوع بازاریابی است صحبت کرده و مطالبی را پیرامون آن بیان کردیم. اشاره کردیم که تاریخچه ایمیل مارکتینگ از کجا می آید و چگونه اولین بار از آن استفاده شده است. 
 

بیشتر

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
644 بازدید