سوالات کلیدی قبل از طراحی سایت

سوالات کلیدی قبل از طراحی سایت

با توجه به تجربه‌ی کاری گسترده‌ای که در حوزه‌های مختلفی از طراحی وب و دیجیتال مارکتینگ دارید، پیشنهاد می‌شود قبل از طراحی هر وب سایتی، به سوالات کلیدی زیر پاسخ دهید:

هدف و اهداف : چه هدفی از سایت دارید؟ آیا می‌خواهید فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید، اطلاعاتی ارائه دهید یا برای برند خود حضور آنلاین ایجاد کنید؟

تعیین هدف از طراحی یک وبسایت جدید بخشی بسیار اساسی و ابتدایی از هر پروژه‌ای است. این هدف، نقشه راهی را برای ما مشخص می‌کند و به ما این امکان را می‌دهد که اهداف متنوعی را همچون افزایش سهم بازار، افزایش فروش، برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه، افزایش آگاهی از برند و ... را پیگیری کنیم.

اولین گام در این راه، تعیین مخاطبان هدف (Target Market) است. این مخاطبان، افرادی هستند که به احتمال زیاد به محصول یا خدمتی که ارائه می‌کنید علاقه‌مند هستند.

سپس، باید ارزش‌های اساسی کسب و کار یا شرکت خود را معرفی کنید و نشان دهید چگونه این ارزش‌ها به بازدید کنندگانتان معرفی می‌شوند.

مهمترین مرحله بعدی، شناسایی عوامل تمایز دهنده شما از رقباست. این مزیت رقابتی می‌تواند شامل مواردی مانند هزینه کمتر، تنوع بیشتر، سرعت ارسال، توجه به مشتری، پرسنل متخصص و ... باشد.

به علاوه، باید بررسی کنید که چرا مردم باید به جای رقبایتان با شما کار کنند؟ این شناخت و توسعه مزیت رقابتی به همراه شناسایی نقاط ضعف رقبا به مخاطبانتان کمک می‌کند تا دلیلی برای انتخاب شما از میان هزاران رقیب فعال در این زمینه بدهید.

در نهایت، باید بازه زمانی مورد نظر خود برای اتمام پروژه را مشخص کنید و در صورت لزوم، دلایل تصمیم به بازطراحی وب‌سایت خود را نیز مطرح نمایید. این موارد می‌توانند شامل عدم ریسپانسیو بودن سایت فعلی، قدمت دیزاین گرافیکی، سختی کار با پنل ادمین، محدودیت‌های CMS، عدم پشتیبانی از طراح قبلی و ... باشند.

خدمات شرکت طراحی سایت cms-iran

در پایان، انتظارات و توقعات شما از وبسایت جدید خود را مطرح کنید. به عنوان مثال: بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ و یافتن مشتریان جدید، معرفی کاتالوگ و اطلاع رسانی، فروشگاه اینترنتی و تجارت الکترونیک، برندسازی اینترنتی و بهبود وجهه، تسهیل فرایندهای کاری و گردش داده، پاسخگویی و پشتیبانی از طرفداران و مشتریان، رتبه‌آوری سایت در مسابقات و رقابت‌ها، درآمدزایی از وب‌سایت، مراوده با برندهای جهانی و بهبود و ارتقاء رتبه سئو.

دامنه و هاستینگ: کدام دامنه و هاستینگ برای وبسایت شما مناسب است؟

مکان هاست وب‌سایت شما چه خواهد بود؟ اگر قصد دارید در فضای مجازی حضور داشته باشید، علاوه بر طراحی وب‌سایت، به سرویس‌های هاست یا میزبانی نیز نیازمندید. هاست به واقع فضای مشخصی روی سرورهاست که می‌توان داده‌ها را روی آن ذخیره کرد.

آیا دسترسی کامل به (نام کاربری و پسورد) پنل دامنه و هاستینگ خود دارید؟ آیا هاست فعلی شما کلیه نیازهای وب‌سایت شما (فضا، پهنای باند، پایگاه داده و ...) را برآورده می‌کند؟ آیا می‌خواهید یا نیاز دارید به فروشنده هاست جدیدی مراجعه کنید؟ باید نوع تغییرات مدنظر خود را با ظرفیت هاست فعلی خود مقایسه نمایید.

آیا برای یافتن هاست مناسب نیاز به کمک دارید؟ برخی از شرکت‌های طراحی و توسعه وب‌سایت این خدمات را برای شما انجام خواهند داد و یا به شما در این زمینه مشاوره خواهند داد.

آیا در حال حاضر نام دامنه یا URL خود را دارید؟ آیا برای انتخاب و ثبت یک URL خوب به کمک احتیاج دارید؟ منظور از URL همان آدرس سایت شماست که نباید توسط سایر شرکت‌ها ثبت شده باشد، چرا که در این صورت باید آن را خریداری نمایید.

از طرف شما چه کسی مسئول مدیریت وب‌سایت است؟ فردی را در داخل شرکت مسئول پروژه راه‌اندازی و مدیریت وب‌سایت جدید نمایید. آیا پیمانکاران دیگری هم وجود دارند؟ باید مشخص کنید که مراحل مختلف ساخت و طراحی وب‌سایت بر عهده چه کسانی در داخل شرکت یا چه شرکت‌های خارجی است و اینکه آیا قصد برون‌سپاری دارید یا خیر.

چه کسی و چگونه نگهداری از وب‌سایت را مدیریت می‌کند؟ تعیین کنید که پس از بالا آمدن سایت، مراحل بعدی مدیریت و به‌روزرسانی سایت بر عهده کیست و چه برنامه‌ای برای این کار دارد.

آیا بودجه مشخصی برای این کار در نظر گرفته اید و مجبورید تا آن سقف هزینه کنید؟ قبل از هر کار، هزینه‌های احتمالی اعم از خرید دامنه، طراحی سایت، تهیه محتوا، مدیریت سایت و ... را پیش‌بینی و با بودجه مورد نظر خود مقایسه نمایید.

نوع وبسایت: آیا نیاز به یک وبسایت شخصی، فروشگاه آنلاین، وبلاگ یا وبسایت شرکتی دارید؟

سبک و نوع وب‌سایت مورد نظرتان را توضیح دهید. می‌توانید از نمونه‌کارهای ما دیدن کنید، مانند: وب‌سایت شخصی (Personal)، تک‌صفحه‌ای، بلاگ محور، وب‌سایت‌های بروشوری، وب‌سایت‌های سرگرمی، وب‌سایت فروشگاهی، وب‌سایت پورتفولیو (نمونه‌کار)، وب‌سایت پرومو، وب‌سایت خبری، وب‌سایت کسب و کار، وب‌پورتال، وب‌سایت مالتی مدیا، وب‌سایت انجمن آنلاین، وب‌سایت شرکتی، وب‌سایت رزومه، وب‌سایت آموزشی، و ...

آیا در حال حاضر از سیستم خاصی استفاده می‌کنید؟ آیا به سیستم مدیریت محتوا احتیاج دارید؟ اگر ترجیح می‌دهید از کدام سیستم مدیریت محتوا (CMS) استفاده کنید؟

آیا به سطوح دسترسی چندگانه نیاز دارید؟ مثلاً اینکه کارمندان فروش تنها به بخش فروش سایت دسترسی داشته باشند و کارمندان بازاریابی به بخش تهیه محتوا و دریافت ایمیل‌های سایت و ...

آیا احتیاج دارید که فرایندهای تایید انتشار محتوا را مدیریت کنید؟ آیا به بازاریابی با محتوا نیاز دارید؟ آیا قصد استفاده از انیمیشن در سایت خود دارید؟ مثلاً یک انیمیشن خاص. آیا آنها از قبل تهیه شده‌اند یا باید آنها را بسازید؟

طراحی گرافیکی: چه نوع طراحی گرافیکی با توجه به موضوع وبسایت شما مناسب است؟

آیا شرکت شما با رنگ‌های خاصی شناخته می‌شود که باید از آنها استفاده کنید؟ آیا می‌توانید شماره پنتون (Pantone Numbers) رنگ‌های سازمانی خود را تهیه کنید؟ سیستم تطبیق رنگی پنتون، سیستم استانداردی برای رنگ‌هاست که با اختصاص کد مشخص برای رنگ‌ها، این امکان را فراهم می‌کند که یکپارچگی رنگ‌ها را در تمامی ابزارهای بازاریابی خود حفظ نمایید.

آیا چیز دیگری مثل بروشور، کاتالوگ، سربرگ یا نشریه وجود دارد که نیاز باشد سایت از طریق مختلف مثل رنگ، ساختار یا طراحی با آن هماهنگ و یکپارچه شود؟ آیا می‌توانید لیستی از نقاط مثبت و منفی وب‌سایت فعلی‌تان را ارائه دهید؟

آیا قابلیت یا گزینه‌ای در وب‌سایت فعلی‌تان وجود دارد (به غیر از محتوا) که بخواهید آن را نگه دارید و حفظ کنید؟ نام ببرید 3 مورد که مایه سرخوردگی و خجالت شما از وب‌سایت فعلی‌تان است.

وب‌سایت‌های رقبای شما در حال حاضر چه ویژگی‌هایی دارند که شما نیز می‌خواهید داشته باشید؟ آیا هیچ وب‌سایتی با طراحی گرافیکی خاصی وجود دارد که به آن علاقه‌مند باشید؟

آیا در حال حاضر لوگوی مشخصی دارید یا باید یک لوگو طراحی کنید؟ آیا احتیاج به ساخت فاوآیکون (Favicon) دارید؟

تجربه کاربری (UX): چگونه می‌خواهید کاربران با وب سایت شما تعامل کنند؟

راحتی استفاده، سرعت بارگذاری صفحات و طراحی کلی از جمله مواردی است که باید در نظر گرفته شود.

محتوا: چه نوع محتوایی برای وبسایت شما لازم است؟

آیا نقشه سایت وب‌سایت جدیدتان تکمیل شده است یا اینکه جزو برنامه‌های پیش رویتان است؟ 

چقدر تخمین می‌زنید وب‌سایت پایانی چند صفحه خواهد داشت؟ 

آیا وایرفریم (Wireframes) صفحه‌های تان آماده است یا اینکه ساخت آنها را در برنامه‌هایتان قرار داده‌اید؟

آیا برای وب‌سایت محتوا دارید یا تهیه محتوا بخشی از برنامه کاری آینده‌تان است؟ چند صفحه محتوا باید ایجاد شود؟ 

آیا محتوای خود را از بیرون تهیه و قالب‌بندی می‌کنید یا قصد دارید خودتان این کار را بکنید؟ 

آیا ارتباطی میان محتویات سایت و شبکه‌های اجتماعی وجود خواهد داشت؟

 آیا شما یا تیمتان برای آپدیت کردن وب‌سایت، انتشار محتوا و ... نیاز به آموزش دارید؟ 

انتظار دارید که بازدیدکنندگان چه نوع اقداماتی در وب‌سایتتان انجام دهند؟ 

آیا در نظر دارید که از عکس‌های خاصی استفاده کنید؟ 

آیا مالک کلیه حقوق این فایل‌ها هستید؟ 

آیا می‌توانید عکس‌های با کیفیت (Hi-Res) تهیه کنید؟ 

آیا به پیدا کردن و یا ساختن تصویر برای سایت احتیاج دارید؟ 

آیا در سایت جدید امکان پخش فایل‌های صوتی یا تصویری نیز وجود دارد؟ اگر بله، آیا فایل‌های مناسبی برای این بخش در اختیار دارید یا اینکه ساخت این محتوا در برنامه آینده‌تان است؟ 

چه تعداد ویدیو یا فایل صوتی افزوده و یا ساخته خواهد شد؟ 

آیا هیچ فایل چندرسانه‌ای یا اسناد pdf وجود دارد که نیاز باشد در سایت گنجانده شود یا اینکه باید چنین فایل‌هایی ساخته شود؟

امکانات: چه امکانات و ویژگی‌هایی برای وبسایت شما لازم است؟

آیا به قابلیت های چت آنلاین نیاز خواهید داشت؟ آیا سایت شما به بلاگ و یا تالار گفتمان (Forum) احتیاج دارد؟ 

چه نوع محتوایی در مناطق محافظت شده با پسورد قرار خواهد گرفت؟ 

سایت جدید شما به چه تعداد فرم وب (Web Forms) احتیاج دارد؟ 

آیا کاربران به هر دلیلی به عضویت در سایت شما احتیاج دارند؟ 

آیا به قسمت هایی که به وسیله پسورد محافظت شود احتیاج دارید؟ هدف هر یک از آنها چیست؟ قصد دارید اطلاعات ارسال شده (مثل آدرس های ایمیل) را چگونه مدیریت کنید؟ 

آیا به گزینه هایی که به وسیله آن بتوان مطالب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت ( مثل tweet، like، +1، share و … ) احتیاج دارید؟ 

آیا هیچ نرم ­افزار کاربردی دیگری دارید که بخواهید با سایت ادغام کنید؟ آنها را نام ببرید. آیا در سایت خود به تقویم (Events Calendar) احتیاج دارید؟ 

آیا خدمات اشتراک ارایه خواهید کرد؟ مثل اشتراک خبرنامه سایت. آیا برای هیچ یک از مراحل اشتراک مثلا ارسال محتوا و یا پرداخت حق اشتراک، از سایت ثالث استفاده می ­کنید؟ 

آیا می­خواهید هیچ یک از ویژگی­ های “محتوای مبتنی بر تقاضا” (Content-On-Demand) را به کار ببندید؟ 

آیا به ویژگی امکان جستجوی داخلی در سایت احتیاج دارید؟ 

آیا می­خواهید که شماره­ های تماس به شکل برجسته نمایش داده شوند؟

آیا هیچ ویژگی یا قابلیت خاصی سراغ دارید که به آن نپرداخته باشیم؟

سئو: چه استراتژی‌هایی برای بهبود رتبه و دیده شدن در موتورهای جستجو انجام می‌دهید؟

آیا به ایجاد هرگونه سفارشی­ سازی مثلا بهینه­ سازی برای جستجو یا بسته­ بندی سفارشی سازی شده احتیاج دارید؟ 

آیا این موارد باید برای جستجو بهینه­ سازی شوند؟ 

آیا به دنبال سئو لغات کلیدی فراتر از دامنه طراحی و توسعه هستید؟ 

آیا حساب کاربری Google Analytics دارید؟ 

آیا امکان دسترسی به این حساب برای دیجیتال مارکتر شما وجود دارد؟

طراحی سایت: آیا سایت شما نیاز به طراحی اختصاصی دارد یا از قالب‌های آماده استفاده می‌کنید؟

به چه ویژگی‌ها، بخش‌ها یا اطلاعاتی در سایت تاکید می‌کنید؟ چگونه این تاکیدات را برجسته می‌کنید؟ 

آیا برای انجام تجارت الکترونیکی به سیستم سبد خرید و اتصال به درگاه‌های پرداخت نیاز دارید؟ 

آیا سایت شما باید به گونه‌ای باشد که با گوشی‌های همراه نیز به راحتی قابل دسترسی باشد؟ 

آیا بازدیدکنندگان شما نیازهای خاصی مثل فونت بزرگتر یا صفحه خوان دارند؟ 

آیا بخش‌های مختلف سایت نیازمند طراحی، قالب‌بندی یا رنگ متفاوت هستند؟

آیا هیچگونه الزامات خاصی برای نمایش بهتر در دستگاه‌های موبایل دارید؟ 

چه اطلاعاتی باید در صفحه اصلی (Home Page) قرار بگیرد؟ 

آیا می‌خواهید طراحی با عرض ثابت یا عرض شناور داشته باشید؟ 

آیا سایت شما باید به زبان‌های مختلف پشتیبانی کند؟ 

چه اطلاعاتی همیشه باید قابل مشاهده باشند؟ 

دیجیتال مارکتینگ: چه روش‌هایی از دیجیتال مارکتینگ برای تبلیغ و ارتقا وبسایتتان استفاده می‌کنید؟

امنیت: چه تدابیری برای حفاظت از اطلاعات کاربران و امنیت سایت در نظر دارید؟

بهینه‌سازی برای دستگاه‌های مختلف: آیا سایت شما به درستی برای دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوترها، تبلت‌ها و موبایل‌ها بهینه شده است؟

مدیریت محتوا: چگونه می‌خواهید محتوای سایت خود را به‌روزرسانی و مدیریت کنید؟ از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) استفاده خواهید کرد؟

بودجه: چه میزان بودجه برای طراحی، توسعه و تعمیرات سایت خود در اختیار دارید؟

با پاسخ به این سوالات، شما می‌توانید پروژه‌ی طراحی وبسایت خود را بهتر تعریف کنید و با توجه به اهداف و نیازهایتان، سرنوشت موفقیت آن را تعیین کنید.