02188886450

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا مزایای بسیاری دارد که می‌تواند شما را به عنوان یک صاحب کسب و کار یاری کرده و رشدی پایدار برایتان به ارمغان آورد. از مهمترین مزایای آن می‌توان به گسترش کسب و کارهای جدید اشاره کرد. استراتژی بازاریابی محتوا باعث می ‌شود محتوایی ارزشمند که ارتباط کاملی با موضوع کسب و کار دارد، به وجود بیاید. چنانچه بازاریابی محتوا قدرتمند باشد، مخاطبان جدیدی جذب موضوع و کسب و کار موردنظر شده و مخاطبان قبلی نیز به قوه خود باقی می ‌مانند. محتوای ارزشمند و باکیفیت می ‌تواند مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کند.
جو پولیزی، بنیانگذار موسسه بازاریابی محتوا می گوید: "بازاریابی محتوا بخشی از استراتژی بازاریابی و توسعه کسب‌ و کار است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و یکپارچه تمرکز دارد. هدف بازاریابی محتوا، جذب مخاطب جدید و حفظ مخاطب‌ های قبلی است تا در نهایت آنها را به سمت اقدام‌ های سودآور هدایت کند." از طرفی محتوای مفید باید در هسته اصلی استراتژی بازاریابی محتوا شما قرار گیرد. تاثیر بازاریابی سنتی در هر لحظه در حال کم شدن است. این نوع بازاریابی یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر خلق محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار تمرکز دارد تا مخاطب را جذب و حفظ کند و در نهایت، ختم به مشتری سودآور شود. به جای اینکه بر روی محصولات و سرویس های خود متمرکز شوید، تولید محتوای مرتبط و مفید را برای مشتریان خود انجام دهید. در این مقاله به بررسی بازاریابی محتوا و نکات پیرامون آن می پردازیم.

بازاریابی محتوایی چیست؟


بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی از زیرمجموعه ‌های مهم دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌ گردد. البته باید بر این نکته تأکید کنیم که با وجود جوان بودن اصطلاح بازاریابی محتوا، استفاده از محتوا برای بازاریابی اتفاق تازه‌ای نیست و مصداق‌ های آن را می‌ توان حتی در دوران اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ و پیش از آن نیز جستجو کرد. اما با توسعه تکنولوژی دیجیتال و افزایش دسترسی به دستاوردهای فناوری اطلاعات، بازاریابی محتوا به عنوان یک ابزار قدرتمند و یک رشته تخصصی مطرح شد و توانست جایگاه ویژه‌ ای را در میان فعالان حوزه‌ دیجیتال به خود اختصاص دهد.

 

فلسفه بازاریابی محتوا

 

بازاریابی در رابطه با فرآیند ایجاد، برقراری ارتباط و ارائه محصولات به مشتریان برای برآوردن نیازهای آنها به ‌طور سودآور است. فلسفه مدیریت بازاریابی بر چگونگی دستیابی شرکت به این امر تأکید می ‌ورزد. فلسفه بازاریابی محتوا در مورد نحوه انجام تجارت است و تنها مربوط به حوزه بخش بازاریابی نیست. کاربرد‌‌های آن نیز بر فرآیندها و فعالیت ‌ها در سراسر سازمان تأثیر می‌ گذارد و نیاز به هم ‌‌افزایی بین بخش بازاریابی و سایر بخش ‌ها مانند عملیات، بخش ‌‌های مالی و منابع انسانی دارد. بنابراین با توجه به اهمیت بالای محتوا در امر بازاریابی می توان به این موضوع توجه ویژه ای داشت. یک محتوای ارزشمند، زمانی می‌تواند رنگ بازاریابی محتوا به خود بگیرد که مردم خواستار آن بوده و برای آنها جذابیت داشته باشد و به جای بی تفاوت بودن، قصد استفاده از آن را داشته باشند. زمانی یک ‌سری اطلاعات در قالب بازاریابی محتوایی جای می ‌گیرد که برای مخاطب سودمند باشد. بنابراین در بازاریابی محتوا، هدف، ارائه ارزش تا حد ممکن به مخاطبان مورد نظر است.

 

تفاوت بازاریابی محتوایی با تبلیغات

 

از جمله تفاوت بازاریابی محتوایی با تبلیغات در این است که بازاریابی محتوایی در بهترین حالت ممکن خود تلاش می‌کند به جای برند و محصول، به تمرکز بر روی اصالت محتوا بپردازد، اما در تبلیغات، تمرکز بر روی فروش کالاست که البته تمامی مخاطبین متوجه این موضوع می‌ شوند. از طرفی چرخه عمر محتوا بسیار طولانی‌ تر از تبلیغات است و این یکی از تفاوت های اساسی بازاریابی محتوایی و تبلیغات است. از دیگر تفاوت ‌های این دو مفهوم، می‌ توان به میزان خطرپذیری هر یک از آنها اشاره کرد. بازاریابی محتوا بسیار کم ریسک ‌تر از تبلیغات است.
در این مقاله به بررسی بازاریابی محتوا پرداخته و نکاتی را پیرامون آن بیان کردیم. اشاره کردیم که فلسفه بازاریابی محتوا چیست و چه تفاوتی با تبلیغات دارد. همچنین در مورد پیشینه بازاریابی محتوا نیز مطالبی را بیان نمودیم.
 

بیشتر

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
119 بازدید