02188886450

مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ

محتوا مهم ترین و اصلی ترین بخش هر نوع استراتژی بازاریابی است. بازاریابی محتوا شامل نوآوری و خلق ایده های جدید برای تولید محتوای جذاب نیز می ‌شود. یکی از مهم ترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که به شیوه بازاریابی از طریق محتوا، اطلاق می‌شود در واقع نوعی از مارکتینگ بر پایه محتوا آنلاین. در این روش از بازاریابی، شما قادر هستید محصول یا خدمات تولیدی خود را به روشی غیر مستقیم، به مشتریان و بازار هدف معرفی کنید. به این شکل که با خلق محتوای با کیفیت و ارزش آفرین، کاربران را تبدیل به مشتریانی وفادار کرده و بدون استفاده از تبلیغات مستقیم طی یک فرآیند کاملا برنامه ریزی شده، محصول خود را به مخاطب معرفی کرده و او را جذب می‎ کنید. فارغ از اینکه چه روش هایی را برای بازاریابی و اجرای کمپین های تبلیغاتی کسب و کارتان درنظر گرفته اید، باید از انواع محتوا برای جذب کاربران، معرفی برند و افزایش نرخ تبدیل خود بهره ببرید. در ادامه قصد داریم مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ را بیان کنیم. 

هدف خود را مشخص کنید


در اولین مرحله از مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ باید هدف خود را مشخص کنید. یک مثل معروف می‌گوید: "اگر هدفی نداشته باشی، به هرجا برسی، همان‌ جا مقصد توست!" بنابراین بدون معطلی یک کاغذ و قلم بردارید، با هر کسی که لازم است در این باره صحبت کنید و هدفتان را بزرگ روی همان کاغذ بنویسید. مثلا: هدف ما از کانتنت مارکتینگ این است که وب ‌سایت خود را به همه معرفی کنیم. 
پرسونای خود را بشناسید

 

اولین قدم برای تولید محتوای کاربردی این است که بفهمید با چه کسی صحبت می ‌کنید. یعنی باید یک شخصیت یا پرسونا با تمام ویژگی ‌های مخاطبان هدف طراحی کنید. موقعیت مکانی، جنسیت، سن، ویژگی ‌های روان ‌شناختی، طبقه اجتماعی، مشکلات، علایق و سایر خصوصیاتی که از افراد واقعی الهام گرفتید را به این پرسونا انتقال دهید. بنابراین باید پرسونای خود را بشناسید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. 

استراتژی مخصوص کانتنت مارکتینگ را بچینید


یکی دیگر از مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ این است که بتوانید استراتژی مخصوص کانتنت مارکتینگ را بچینید. یک استراتژیست محتوا، محتوا را از زمان تولید محصول تا زمان عرضه و حضور محصول در بازار، دوشادوش محصول می‌ داند و برای فرآیند تولید محتوا، استراتژی های کارآمدی را تعیین می ‌کند. در اینجا استراتژیست های محتوا چنین مواردی را مشخص می‌ کنند.
کانال هایی را که می خواهید در آنها فعال باشید مشخص کنید

 


در ادامه باید کانال هایی را که می خواهید در آنها فعال باشید مشخص کنید. وبلاگ، شبکه ‌های اجتماعی، پیام ‌رسان ‌ها، ایمیل، اپلیکیشن و هر کانالی که به درد برند شما می ‌خورد را با محتوای کاربردی خود پر کنید. به این طریق وقتی مخاطبان با هر سن و سلیقه ‌ای دنبال محصولات مورد نظر خود می‌ گردند، می ‌توانند محتوای شما را پیدا ‌کنند.

 

یک تیم قوی بسازید

 

اینکه بخواهید کانتنت مارکتینگ را یک نفره انجام دهید مثل این است که تنهایی بخواهید یک کشتی را هدایت کنید. در این صورت وقتی دارید بادبان‌ ها را تنظیم می ‌کنید، یادتان می ‌آید که لنگر را جمع نکرده ‌اید یا وقتی در طوفان گیر می ‌کنید، کسی نیست که سکان کشتی را به دست بگیرد. بنابراین باید بتوانید یک تیم قوی بسازید و از همه آنها در تولید محتوای خود بهره ببرید. یک تیم کانتنت لازم است افراد زیر را در خود جای دهد:


استراتژیست محتوا
مدیر محتوا
نویسنده یا حتی تیم نویسندگان
کپی رایتر
سرپرست شبکه‌ های اجتماعی
کارشناس سئو 
طراح گرافیک
عکاس و تولیدکننده‌ ویدیو
ایده بپردازید


در ادامه مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ باید بتوانید ایده بپردازید. حالا نوبت این است که یک جلسه طوفان فکری راه بیندازید و ایده ‌هایتان را مطرح کنید. بگویید می ‌خواهید درباره چه موضوعاتی با مخاطبان خود صحبت کنید، آیا می ‌خواهید یک ویدیو بسازید؟ درباره‌ این مسائل صحبت کنید و ایده ‌هایتان را یک جا بنویسید تا از ذهنتان نروند.
یک تقویم محتوایی درست کنید
باید بتوانید یک تقویم محتوایی دست کنید. این  تقویم به شما کمک می‌ کند بدانید در هر روزی قرار است چه مطلبی را در کدام کانال منتشر کنید. پیشنهاد می‌ کنیم تقویم‌ مطالب سایت را از تقویم شبکه‌ های اجتماعی جدا کنید.
بنویسید، عکس بگیرید و ویدیو بسازید
باید برای تولید محتوای متنوع بتوانید بنویسید، عکس بگیرید و ویدیو بسازید. خیلی راحت از روی تقویمتان  پیش بروید و محتواهای متنی، تصویری و ویدیویی خود را آماده کنید. می توانید از هر یک از افراد تیم خود با هر تخصصی برای تولید انواع محتوا استفاده کنید. 
محتوایتان را منتشر کنید و آن را ترویج دهید
در ادامه انجام مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ باید محتوایتان را منتشر کنید و آن را ترویج دهید. باز هم طبق تقویم، تصاویر، متون و ویدیوهایتان را در کانال‌ های مربوطه منتشر کنید. یادتان نرود قرار نیست همه وارد صفحه‌ شما در شبکه‌ اجتماعی شوند یا بلاگ شما را هر روز باز کنند. پس محتواهایتان را در کانال‌ های مختلف ترویج کنید. 

کانتنت های خود را آنالیز کنید


خیلی مهم است که به طور دائم به عقب برگردید و ببینید هدف شما از بازاریابی محتوا چیست و آیا به این هدف رسیده ‌اید یا خیر. به KPIها توجه کنید و حواستان باشد چه داده ‌هایی را برای اندازه ‌گیری پیشرفت خود جمع ‌آوری می ‌کنید. بنابراین باید کانتنت های خود را آنالیز کنید.
در این مقاله آموختیم که برای اجرای کانتنت مارکتینگ باید مراحل متنوعی را در نظر بگیریم. مراحل اجرای کانتنت مارکتینگ را بیان کرده و توضیحاتی پیرامون هر یک از این مراحل داده ایم. 
 

بیشتر

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
628 بازدید